Zeynep Gümrükçü

Travma

Travma

Ağır ruhsal yaralanma olarak da ifade edilen psikolojik travmalar; bireyin korku, çaresizlik, gibi baş edemeyeceği ruhsal bir çöküntü yaşamasına sebep olan durumlardır. Amerikan Psikiyatri Birliği travmayı, normal insan deneyimlerinin dışında seyreden olaylar şeklinde açıklar.

Travma Nedir?

Beklenmedik, ani gelişen olaylar ve bunları anlamlandırma şekli travma nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Daha geniş kapsamlı ele alacak olursak, travma bireyin çocukluk döneminden bu güne kadar yaşadığı, baş edebileceğinden daha büyük duygusal yıkımlardır.

Travma Nedir?

Travma Nasıl Oluşur?

Travma nasıl oluşur sorusuna kazaları, doğal afetleri, ölümcül hastalıklar ya da bir yakının ani ölümünü, cinsel saldırıları, fiziksel ve ruhsal şiddet ya da bu şiddete şahit olmayı,  savaş ve zorunlu göçü söyleyebiliriz. Bu sebepler bireyin baş edemeyeceği duygularla mücadele etmek zorunda kalmasına ve sonrasında derin bir umutsuzluğa kapılmasına sebep olur.

Günlük hayatta karşılaştığımız zorlayıcı durumlara gösterilen tepkiler normaldir ve ruhsal bir rahatsızlığı işaret etmez. Ancak bu tepkiler uzun süreli ve günlük rutini bozacak nitelikte ise orada bir sorunun varlığından söz edilebilir. Her zorlayıcı durum travma olmayacağı gibi, her birey de, aynı duruma aynı tepkiyi göstermez. Olaylara gösterilen tepkiler kişilerin onları anlamlandırmasına göre değişkenlik gösterir. Örneğin, ağır yaralı birisini görmek birçok kişi için travmatik bir durumken, acil yardım personeli için böyle bir durum söz konusu değildir. 

Travma Sebepleri Nelerdir?

Travma sebepleri nelerdir, bu konuda en sık karşılaşılan durumları şöyle sıralayabiliriz:

* Kazalar saldırılar
* Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler
* Tecavüz, cinsel taciz
* Savaşlar, terörize saldırılar
* İşkence
* Hayati tehlike içeren fiziksel yaralanmalar, uzuv kopmaları (hem ruhsal hem fiziksel travma)
* Ani ölüm sebebiyle bir yakınını kaybetme
* Ölümcül bir hastalığa yakalanma
* Travmatik olayların yaşandığı bir işte çalışma (acil personeli, itfaiye, arama kurtarma, polis teşkilatı)
* Ağır ruhsal tahribat yaratan olaylar

Bu tür olaylar bireyler üzerinde travmaya sebep olabileceği gibi, tüm bunlara şahit olan ya da bir yakını bu duruma maruz kalan kişilerde de ruhsal travma oluşabilir.

Travmaların Psikolojik Etkileri konulu detaylı bilgiye www.zeynepgumrukcu.com/travmalarin-psikolojik-etkileri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Travma Belirtileri Nelerdir?

Travma belirtileri nelerdir sorusuna, geçmeyen korkuları, uyku bozukluklarını, tekrarlayan kabusları, ilişkilerde kopukluğu, daimi mutsuzluk halini, öfke nöbetlerini sıralayabiliriz. Her zorlayıcı durumun birey tarafından kabul edilme süreci vardır. Bu süreç uzarsa ve  travma belirtileri uzun müddet devam eder ve müdahale edilmezse, daha sonra depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu hastalıklarına da zemin hazırlar.

Çocuk Yaşta Oluşan Travmalar Nasıl Geçer?

Küçük Yaşta Oluşan Travmalar Nasıl Geçer?

Çocukluğunda travmaya maruz kalan ve bundan kurtulmak için çeşitli yollar arayan kişilerde ilk olarak küçükken yaşanan travmalar nasıl geçer sorusu akla gelir.
Küçük yaşta yaşanan travmalar, eğer iyileşmemişse bireyin şu anki yaşı kaç olursa olsun, halen etkisini sürdürecektir.
Çocukluğunda deprem felaketi yaşayan ve bu travmayı atlatamayan bir kişide Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) geliştiyse, bu kişi hem depremden, hem yüksek katlı binalarda oturmaktan korkar; girdiği her binayı sağlam mı, deprem olsa kolay kaçabilir miyim diye kontrol eder. Başka bir örnekte birinin kalp krizi geçirerek ölmesine şahit olan bir çocuk kalp krizi geçirmekten, kalp çarpıntısından dahi korkabilir. Cinsel travmaların sonuçları çok daha ağır olur, kişinin tüm yaşamını etkiler.

Bazen Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), bazen Depresyon bazen Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), bazen Anksiyete Bozukluğu olarak bireyin psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olan ruhsal travmalar hangi yaşta olursa olsun mutlaka iyileştirilmelidir.
Ruh sağlığı uzmanlarının uyguladığı yöntemlere ek olarak; bu konuda kendini kanıtlamış, çok güçlü bir yöntem olan EFT Duygusal Özgürleşme Tekniğinden de yardım alabilirsiniz. EFT tekniğinin en iyi cevap verdiği alanlardan biri de travmalardır, EFT tüm travmalara uygulanabilir.
Başarı oranı çok yüksek olan bu teknik ile aynı zamanda bireyin özgüveni de yükselir.

Travma Nasıl Atlatılır?

Yaşanan travmanın büyüklüğü ve bireyin buna verdiği duygusal tepki travma nasıl atlatılır sorusunun temelini oluşturur. Bazı travmatik olaylar 1-2 hafta içerisinde etkisini kaybederken bazıları yıllarca unutulmaz.
Eğer kendinize böyle bir durumun varlığından endişe ediyorsanız ilk olarak bir uzmana görünmelisiniz. Size uygulanacak tedavi ve terapi protokollerine ek olarak çok güçlü bir  destekleyici yöntem olan EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği ile iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. EFT travmaların duygusal yoğunluğunu azaltır hatta çoğu zaman tamamen bitirir. EFT sayesinde kişiler hem bedensel hem de ruhsal olarak kendilerini çok daha güçlü hissederler.

Travma Nasıl Atlatılır?

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği; Harvard, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde araştırma konusu olmuş, prestijli hastane ve kliniklerde uygulanan, hakkında yüzlerce bilimsel makale olan, akupunktur temelli saygın bir tekniktir.

Yaşanan travma neticesinde Depresyon, Anksiyete Bozukluğu ve bunun alt dallarından TSSB, Panik Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Fobiler ve Sosyal Fobi en yaygın psikolojik rahatsızlıklardandır. Tüm bu rahatsızlıklar için merkezimizde Zeynep Gümrükçü ile EFT uygulamasının yanı sıra, Psikolojik Danışmanlık hizmeti de verilmektedir.