Zeynep Gümrükçü

Eft Tekniği Nasıl Uygulanır?

EFT Tekniği Nasıl Uygulanır?

EFT Tekniği uygulama yöntemleri temel ve ileri seviyeler olarak çeşitlenir. EFT tekniğinin içinde bir çok farklı prosedür vardır. Bu bölümde size EFT tekniğinin en yalın uygulaması gösterilecektir. EFT tekniği nasıl uygulanır, bu bölümde iki aşamada anlatılmıştır. İlk aşama sadece pratik yapma amaçlıdır. Burada sizden beklenen, dikkatinizi duyguya verip vuruş yaparak pratik kazanmanızdır. İkinci aşama ise gerçek anlamda Temel EFT uygulamasıdır. Sizin için vuruş noktalarını gösteren bir avatar görsel oluşturulmuştur. Vuruş noktalarını buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca sayfanın başından sonuna kadar yerleştirilmiş büyük resimlerde, bu noktaların yakınlaştırılmış halini görebilirsiniz. Bu resimler vuruş noktaları sırasına göre yerleştirilmiştir.

EFT Tekniği Nasıl Uygulanır? Yazısına devam etmeden önce isterseniz EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği yazımı inceleyebilirsiniz.

Pratik EFT Uygulaması

1- Sorununuzu belirleyin:
Yaşadığınız bir olayın sizde yarattığı duyguyu bulun; öfkeliyim, kırgınım, üzülüyorum, utanıyorum vb.
2- EFT vuruşları:

Vuruş noktalarını için www.zeynepgumrukcu.com/eft-teknigi-vurus-noktalari/ linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Temel EFT Uygulaması

1- Sorununuzu belirleyin:
Yaşadığınız olayın size hissettirdiği duyguyu belirleyin; öfkeliyim, korkuyorum, üzülüyorum… Bu duyguyu hissettiğiniz birçok olay yaşadıysanız,
her zaman ilk olanını seçin.

2- Şiddeti ölçün:
Seçtiğiniz duygunun yoğunluğunu 0 ile 10 arasında ölçün.
0 – Hiçbir şey hissetmiyorum
10 – En yüksek seviyede

3 – Resimlerde gördüğünüz karate noktası ya da ağrılı bölgeye vurarak aşağıdaki cümleyi tekrarlayın:
………….. duyguma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Boşluğa duygunuzu ekleyin)

4- EFT Vuruşları:
Vuruş noktalarını avatar görselinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca tüm bu noktalar büyük resimlerde sırasıyla gösterilmiştir. Şimdi ilk aşamada öğrendiğiniz vuruş turlarına başlayın. Tepeden başlayarak aşağı doğru her bir noktaya 10- 15 kez hafifçe sıralı vuruşlar yapın. Her bir noktaya vuruş yaparken duygunuzu tekrarlayın. Her bir turun sonunda burnunuzdan derin bir nefes
alın, sonra yavaş yavaş bırakın.

5- Duygunuzu yeniden ölçün:
Her 2-3 turda bir, uygulama yaptığınız duyguyu yeniden ölçün. Duygunuz tamamen bitene kadar 2’den 5’e kadar tekrar edin.

Duygu bitmiyor: İkincil kazanç olarak adlandırılan bir fayda sağlanıyordur. İyileşmenizi engelleyen bu faydayı bulup, buna çalışma yapın. Ya da daha ileri bir uygulama için bizimle iletişime geçin. 

Bitiyor ama sonra yeniden aynı duygu geliyor: Bu duyguya sebep olan çok fazla olay yaşamışsınızdır. İlk olandan başlayıp, sırasıyla her birine çalışın.