Zeynep Gümrükçü

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği

EFT duygusal özgürleşme tekniği, bilinçaltını yeniden düzenleyerek, travmaların ve duygusal sorunların giderilmesini sağlayan, aynı zamanda bireyin gelecek kaygılarını da rahatlatan bir yöntemdir.Açılımı Emotional Freedom Techniques olan EFT, Türkçe’ye Duygusal Özgürleşme Teknikleri olarak çevrilmiştir. Merkezimizde uyguladığımız ve yüksek başarı elde ettiğimiz EFT, bir psikoterapi yöntemi değildir fakat ruh sağlığı uzmanlarınca da psikoterapi seanslarında kullanılan yardımcı bir tekniktir.EFT duygusal özgürleşme tekniği bilinçaltını yeniden düzenlerken:
 • Bireyin yaşadığı travmatik anıların yarattığı kötü etkileri; öfke, korku, üzüntü, yetersizlik gibi negatif düşünce kalıplarını
 • Gelecekle ilgili yersiz kaygıları
 • Olası fiziksel semptomları da düzenler.
Çünkü negatif düşünceler ve buna bağlı psikosomatik hastalıklar tamamen bilinçaltı düşünce sisteminin ürünüdür.EFT Duygusal Özgürleşme Tekniklerinin, zihin-beden tıbbı yardımcı protokollerinin içinde, en etkili tekniklerden biri olduğunu ifade edebiliriz.Bireysel Seanslar hakkında bilgi almak için www.zeynepgumrukcu.com/eft-uygulama-seansi/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Eft Duygusal Özgürleşme Teknikleri

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Nasıl Bir Yöntemdir?

EFT, tıpta kullanılan ve 5 bin yıllık kadim Uzak Doğu tedavi yöntemi olan Akupunktur ile benzer bir uygulamadır.Geleneksel Akupunktur tedavileri vücuttaki bazı noktalara çok ince iğneler batırılarak  yapılmaktadır. EFT ise, az sayıda akupunktur noktasına iğne kullanmadan sadece parmak uçlarıyla hafif sıralı vuruşlarla uygulanmaktadır. EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği nasıl bir yöntemdir sorusuna akupunkturun duygusal versiyonudur diyebiliriz.Bilmeyenler için akupunktur sistematiği şu şekildedir: Vücudumuzda bir enerji dolaşım hatları haritası vardır. Bu hatlara meridyen de denir. Bunu kan dolaşımı gibi düşünebilirsiniz, bu enerji hatları da, “can dolaşımı” olarak nitelendirilir. Her bir hat, bir organın can dolaşımı sistemidir. Ayrıca vücudun pelvikten itibaren üst kısmında amiral gemisi olarak nitelendirdiğimiz iki ayrı hat daha vardır. İşte tüm bu hatların üzerinde akupunktur iğnelerinin de batırıldığı bir çok nokta vardır. Bu noktalar vücutta sinir ağlarının yoğun olduğu bölgelerdir. Bu noktaların uyarılması ile beynimizde dopamin, endorfin, serotonin ve başka kimyasallar salgılanır. EFT, vücutta çok sayıda olan bu noktaların çok az ama çok etkili bir kısmını kullanır.
Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Nasıl Bir Yöntemdir

EFT Bilinçaltı İlişkisi

Özellikle çocukluk döneminde yaşanan her travmatik olay bilinçaltında bir kayıt oluşturur. Bu kayıtlar bireyin tüm yaşantısına yön verirler. Alınan kararlarda, seçimleri yaparken, hatta ne kadar para kazanılabileceği bile bu geçmiş kayıtların yönlendirmesi ile oluşur. Yüksek öz değer/öz güven ile yetiştirilen çocuklar güzel ve değerli olan kazanımları kolaylıkla değerlendirebilirken, düşük benlik algısı olan kişiler bilinçaltında “yeterince hak etmedikleri” kaydı olduğu için bocalayıp dururlar. EFT ve bilinçaltı ilişkisi burada çok değerlidir, çünkü tüm bu olumsuz kayıtlar EFT ile düzeltilebilir. EFT yöntemi, bulunduğunuz ortamda değerli, aile yaşantınızda huzurlu, kararlarınızda dingin ve akılcı, iş görüşmelerinizde öz güvenli hissetmenizi sağlar.

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Nasıl Uygulanır?

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği ile uygulama yöntemleri temel ve ileri seviyeler olarak çeşitlenir. EFT tekniğinin içinde bir çok farklı prosedür vardır. Bu bölümde size EFT tekniğinin en yalın uygulaması gösterilecektir. EFT tekniği nasıl uygulanır, bu bölümde iki aşamada anlatılmıştır. İlk aşama sadece pratik yapma amaçlıdır. Burada sizden beklenen, dikkatinizi duyguya verip vuruş yaparak pratik kazanmanızdır. İkinci aşama ise gerçek anlamda Temel EFT uygulamasıdır. Sizin için vuruş noktalarını gösteren bir avatar görsel oluşturulmuştur. Vuruş noktalarını buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca sayfanın başından sonuna kadar yerleştirilmiş büyük resimlerde, bu noktaların yakınlaştırılmış halini görebilirsiniz. Bu resimler vuruş noktaları sırasına göre yerleştirilmiştir.

Pratik EFT Uygulaması

1- Sorununuzu belirleyin:
Yaşadığınız bir olayın sizde yarattığı duyguyu bulun; öfkeliyim, kırgınım, üzülüyorum, utanıyorum vb.
2- EFT vuruşları:

Vuruş noktalarını için www.zeynepgumrukcu.com/eft-teknigi-vurus-noktalari/ linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Temel EFT Uygulaması
1- Sorununuzu belirleyin:
Yaşadığınız olayın size hissettirdiği duyguyu belirleyin; öfkeliyim, korkuyorum, üzülüyorum… Bu duyguyu hissettiğiniz birçok olay yaşadıysanız,
her zaman ilk olanını seçin.

2- Şiddeti ölçün:
Seçtiğiniz duygunun yoğunluğunu 0 ile 10 arasında ölçün.
0 – Hiçbir şey hissetmiyorum
10 – En yüksek seviyede

3 – Resimlerde gördüğünüz karate noktası ya da ağrılı bölgeye vurarak aşağıdaki cümleyi tekrarlayın:
………….. duyguma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Boşluğa duygunuzu ekleyin)

EFT Tekniği Nasıl Uygulanır
EFT Tekniği Uygulaması

4- EFT Vuruşları:
Vuruş noktalarını avatar görselinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca tüm bu noktalar büyük resimlerde sırasıyla gösterilmiştir. Şimdi ilk aşamada öğrendiğiniz vuruş turlarına başlayın. Tepeden başlayarak aşağı doğru her bir noktaya 10- 15 kez hafifçe sıralı vuruşlar yapın. Her bir noktaya vuruş yaparken duygunuzu tekrarlayın. Her bir turun sonunda burnunuzdan derin bir nefes
alın, sonra yavaş yavaş bırakın.

5- Duygunuzu yeniden ölçün:
Her 2-3 turda bir, uygulama yaptığınız duyguyu yeniden ölçün. Duygunuz tamamen bitene kadar 2’den 5’e kadar tekrar edin.

Duygu bitmiyor: İkincil kazanç olarak adlandırılan bir fayda sağlanıyordur. İyileşmenizi engelleyen bu faydayı bulup, buna çalışma yapın. Ya da daha ileri bir uygulama için bizimle iletişime geçin. 

Bitiyor ama sonra yeniden aynı duygu geliyor: Bu duyguya sebep olan çok fazla olay yaşamışsınızdır. İlk olandan başlayıp, sırasıyla her birine çalışın.

Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Uygulama

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Nelere İyi Gelir?

EFT duygusal özgürleşme tekniği günümüzde hem psikolojik sorunların düzenlenmesi hem de ağrıların veya psikosomatik hastalıkların yönetilmesi için kullanılan yardımcı bir uygulamadır.Yaşanan kötü anılar-travmalar bilinçaltında yer eder. Üstelik zaman içerisinde  unutulan detaylar çarpıtılmaya başlanır. Daha da travmatik hale gelen durum belirli kalıplaşmış inançları doğurur. Tüm bu yapı bir çok olumsuz duyguyu ve ruh halini, hatta hastalıkları beraberinde getirir. Doğru çalışılmış EFT seansları tüm bu yapının ortadan kalkmasını sağlayabilir. Buradan yola çıkarak EFT’yi şu alanlarda kullanabilirsiniz:

Olumsuzluk İçeren Duygular

Hayatta yaşadığınız birçok olumsuz duyguyu EFT ile gidermek mümkün olur. Korku, üzüntü, yetersizlik, utanç, kaygı, stres, öfke, kıskançlık, pişmanlıklar, umutsuzluk, sosyal fobi, topluluğa konuşmaktan kaçınma ve daha birçok negatif duygunun ortadan kaldırılmasında EFT yöntemini kullanabilirsiniz.

Kalıplaşmış İnançlarda

İnsanlar yaşadığı kötü hayat deneyimleri karşısında kalıcı olarak çeşitli inançlar geliştirebilirler. Değersizlik düşüncesi, sürekli başarısız olma korkusu, hak etmediğini düşünme, yalnızlık korkusu gibi durumlar en sık karşılaşılanlar arasında yer alır. Kalıplaşmış inançların ortadan kaldırılmasında EFT’nin yardımına başvurabilirsiniz.

Duygusal Travmalar ve Etkileri

Yaşanan bazı travmalar kişiler üzerinde derin etkiler bırakabilir. Deprem, kaza, işten atılma,  zorbalığa maruz kalma, bir yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama,  gibi durumlar derin izler bırakır. EFT bu tür travma çalışmalarında çok etkili bir tekniktir.

Kötü Giden İlişkiler

İnsanlarla yakın ilişkiler kuramadığınızda bunların altında yatan gerçek sorunların saptanması ve giderilmesi de yine EFT’nin ilgilendiği alanlar içerisinde yer alır.

Performansınızı Arttırma

En sık başvurulan sebeplerden biri de çeşitli alanlarda başarıyı artırabilmek için performansı artırabilmektir. Özellikle sınav kaygısı olan kişilerin bu kaygıları başarıyı ciddi anlamda etkiler. Kaygıların giderilmesi ve kişilerin öz güvenlerinin tazelenmesinde EFT’nin etkileri tartışılamazdır. Sanat ve spor, iş/kariyer alanlarında verimliliğin ve motivasyonun artırılması da EFT Tekniğinin performans çalışmaları içinde yer alır.
Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Nelere İyi Gelir

Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Travmalar
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Panik bozukluk (panik atakları)
 • Depresyon
 • Kaygı bozukluğu/anksiyete
 • Değersizlik hissi
 • Öz güven eksikliği
 • Fobiler
 • Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)
 • Sosyal hayata karışma korkusu (Sosyal Fobi)
 • Topluluk içinde konuşmaktan çekinme
 • Kas gerginlikleri ve eklem ağrıları
 • Stres
 • Tükenmişlik sendromu
 • Kronik yorgunluk
 • Gerginlikten kaynaklı baş ve vücut ağrıları (Migren vb.)
 • Yeme bozuklukları (aşırı yeme veya hiç yememe)
 • Odaklanma ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar
 • Uyku bozuklukları
 • Sınav kaygısı
 • Yas ve ayrılık sürecini atlatamama
Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Hangi Durumlarda Kullanılır

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Uygulayıcısı

EFT uygulayıcısı ve eğitmeni  Zeynep Gümrükçü, EFT kurucusu Gary Craig ‘in EFT Emofree grubunun sertifikalı bir üyesidir. Merkezimizde, Gary Craig Resmi EFT yöntemi uygulanmaktadır.

Güncel bilgiler için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 

EFT Tekniği

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Seans Sayısı Nasıl Belirlenir?

Seans sayısı herkes için farklıdır. Herkes için aynı süre ve aynı başarı oranı ile etki etmesi mümkün değildir. Genel olarak seans sayısını belirleyen etkenler şöyledir;

 • Yaş
 • Ne kadar süre maruz kalındığı (Uyaran/pekiştiriciler)
 • İçe dönük kişilik yapısı/duygusunu ifade etmekten kaçınma
 • İkincil kazançlar
 • Birbirleri ile iç içe geçmiş çok sayıda travma
Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Seansı

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Tarihçesi:

1960 ve 1970’lerde George Goodheart ve John Diamond ile başlayan zihin-beden tıbbı çalışmaları,  Amerikalı klinik psikolog Dr. Roger Callahan ile devam etmiştir.

Dr. Callahan 1980 yılında bir hastasıyla su fobisini 1 yıldan fazladır çalışmaktadır. Mary çocuklarını sahile götüremez, okyanusun kenarında araba kullanamaz, hatta televizyonda bile su görüntüsüne dayanamaz haldedir. Bir seans sırasında Mary cesaretini toplar ve havuzun yanında çalışmayı kabul eder fakat mide ağrıları yeniden başlar. O dönemlerde geleneksel Çin tedavi yöntemlerini araştıran Dr. Callahan Mary’den göz altlarına vurmasını ister. Kısa vuruşlardan sonra mide ağrıları kaybolur, fakat daha şaşırtıcı olanı fobi de artık kaybolmuştur.

Dr. Callahan buradan yola çıkarak araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırır ve yeni bir alan geliştirerek (enerji psikolojisi) bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) Düşünce Alanı Terapisi adını verir.

Bir mühendis olmasına rağmen bu konulara ilgi duyan Gary Craig, Dr. Roger Callahan ile görüşür ve duydukları karşısında adeta büyülenir. Dr. Callahan’dan eğitim alan Craig, bu terapi metodunun üzerinde sadeleştirmeler yapar ve tüm rahatsızlıklar için tek bir metod oluşturur. 1995 yılında halka EFT adıyla tanıtır. İnternetin yeni yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde EFT duygusal özgürleşme tekniği bir anda tüm dünyaya yayılır.

Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Nasıl Uygulanır

Sıkça Sorulan Sorular

Titiz ve dikkatli bir çalışmayla uygulanan EFT Tekniği KALICIDIR. Birey sonradan yeni bir uyaran ile karşılaşsa dahi verdiği tepkiler ve bakış açısı daha dengeli olur.

EFT duygusal özgürleşme tekniğini herkes kendisine kolaylıkla uygulayabilir. Sadece büyük travmalarda ve bireyin kendisine uygulama yapmaktan kaçındığı hassas duygularda profesyonel yardım alınabilir.

EFT Tekniğinin yaklaşık sonuçlarını hemen seans sonunda gözlemlersiniz. Uzun vadede olaylara bakış açınız ve onları değerlendirme şekliniz de dengelenir. Siz duygularınızı daha sakin yaşadığınızı farkederken, çevreniz sizin daha dingin bir yapıya evrildiğinizi söyleyecektir.