Zeynep Gümrükçü

Eft Duygusal Özgürleşme Tekniği Tarihçesi

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Tarihçesi

1960 ve 1970’lerde George Goodheart ve John Diamond ile başlayan zihin-beden tıbbı çalışmaları,  Amerikalı klinik psikolog Dr. Roger Callahan ile devam etmiştir.

Dr. Callahan 1980 yılında bir hastasıyla su fobisini 1 yıldan fazladır çalışmaktadır. Mary çocuklarını sahile götüremez, okyanusun kenarında araba kullanamaz, hatta televizyonda bile su görüntüsüne dayanamaz haldedir. Bir seans sırasında Mary cesaretini toplar ve havuzun yanında çalışmayı kabul eder fakat mide ağrıları yeniden başlar. O dönemlerde geleneksel Çin tedavi yöntemlerini araştıran Dr. Callahan Mary’den göz altlarına vurmasını ister. Kısa vuruşlardan sonra mide ağrıları kaybolur, fakat daha şaşırtıcı olanı fobi de artık kaybolmuştur.

Dr. Callahan buradan yola çıkarak araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırır ve yeni bir alan geliştirerek (enerji psikolojisi) bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) Düşünce Alanı Terapisi adını verir.

Bir mühendis olmasına rağmen bu konulara ilgi duyan Gary Craig, Dr. Roger Callahan ile görüşür ve duydukları karşısında adeta büyülenir. Dr. Callahan’dan eğitim alan Craig, bu terapi metodunun üzerinde sadeleştirmeler yapar ve tüm rahatsızlıklar için tek bir metod oluşturur. 1995 yılında halka EFT adıyla tanıtır. İnternetin yeni yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde EFT duygusal özgürleşme tekniği bir anda tüm dünyaya yayılır.